Miesic fotografii w krakowie

Miesic fotografii w krakowie

„Nic nie jest prawdą, ani nic nie jest fałszem – wszystko staje się możliwie prawdziwą fikcją lub zwodniczym faktem” – tak o obrazach prezentowanych w programie głównym Miesiąca Fotografii pisze jego kurator Gordon MacDonald. Tematem przewodnim 15. jubileuszowej edycji krakowskiego festiwalu jest sposób, w jaki fotografowie widzą i opisują świat.

Miesiąc Fotografii w Krakowie powraca

Fot. materiały prasowe

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jeden z najważniejszych festiwali fotograficznych w Europie, który od lat podejmuje aktualne tematy społeczne opisywane przez pryzmat prac najbardziej znanych i najciekawszych artystów wizualnych na świecie. W tym roku do współpracy zaproszono Gordona MacDonalda, pochodzącego z Wielkiej Brytanii kuratora, wydawcę i artystę, który pod wspólnym tytułem Zewnątrz wewnątrz przygotował serię wystaw pokazujących świat balansujący między fikcją i rzeczywistością. Na obrazach nic nie jest prawdą, nic też nie jest zmyślone. Wszystko jest możliwe. To, czy uwierzymy obrazowi, zależy od nas samych.

Będziemy mogli obejrzeć, między innymi, dokumenty z UFO Photo Archives, które na wystawie Nierozstrzygający moment stawiają pytanie o to, czy regularnie odwiedzają nas obcy, czy też padamy ofiarą zbiorowej automanipulacji. Na przeciwnym biegunie – jednak tylko pozornie – znajdują się fotografie amerykańskiej artystki Susan Lipper, która w cyklu Grapevine sportretowała mieszkańców małej miejscowości w Apallachach. Wbrew konwencji pozwoliła jednak modelom wcielać się w wykreowane przez nich postaci, pytając przy tym o rolę fotografii dokumentalnej. Podobne pytania stawiają artystki, których prace znalazły się na ekspozycji Wojna, jaką widzimy – tym razem nie taką, jaką na co dzień widzimy w przekazach prasowych, ale taką, która sprawi, że my, widzowie, przestaniemy być tylko chłodnymi obserwatorami, zaczniemy czuć. Na wystawie My także tańczymy MacDonald zabierze nas w podróż po niezwykłym świecie tańca jako manifestacji wolności oraz antidotum na polityczne i społeczne zniewolenie umysłów i ciał.

Oprócz tego, w MOCAK-u będzie się można zastanowić nad pamięcią przestrzeni, tym, co mówią o nas samych ślady odnalezione przez Dianę Lelonek na terenie kamieniołomu Liban oraz byłego obozu koncentracyjnego Płaszów. Fotografia Kolekcjonerska przedstawi na wystawie RZECZY. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii prace znakomitych polskich artystów kilku pokoleń, które w różny sposób podejmują temat przedmiotu, a na ekspozycji indywidualnej Andrzeja Georgiewa, na nowo odkryjemy tego wybitnego artystę.

Miesiąc Fotografii to również miejsce dla wschodzących twórców: Sekcja ShowOFF, na którą w tym roku przyszła rekordowa liczbą zgłoszeń z zagranicy, i Przegląd Portfolio, a także dziesiątki wydarzeń towarzyszących spotkań mistrzowskich, premier książek, warsztatów, projekcji filmów i oprowadzań kuratorskich, oraz towarzyszący mu Krakow Photo Fringe.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się 19 maja i potrwa, tradycyjnie, przez cały miesiąc. Zapraszamy!

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017

19.05–18.06.2017

photomonth.com

fb/photomonth

Miesic fotografii w krakowie 50
Miesic Fotografii w Krakowie Miesic Fotografii w Krakowie
Miesic fotografii w krakowie 93
Festiwal Miesic Fotografii w Krakowie - Magiczny Krak w
Miesic fotografii w krakowie 52
Warsztaty Fotograficzne - Miesic Fotografii - Centrum
Miesic fotografii w krakowie 8
Wpisy z tagiem: Miesic Fotografii w Krakowie Vogue
Miesic fotografii w krakowie 84
Miesic Fotografii w Krakowie 2018 British Council
Miesic fotografii w krakowie 5
Dzi wystartowa Miesic Fotografii w Krakowie 2017
Miesic fotografii w krakowie 38
Miesic fotografii w krakowie 28
Miesic fotografii w krakowie 19
Miesic fotografii w krakowie 38
Miesic fotografii w krakowie 65
Miesic fotografii w krakowie 35
Miesic fotografii w krakowie 95
Miesic fotografii w krakowie 52
Miesic fotografii w krakowie 77
Miesic fotografii w krakowie 92